Orvosi tanácsok

Mumsz jarvany, masneven Parotitis epidemica

A mumsz osidok ota ismert fertozo betegseg, amely ugyanugy erinti a felnotteket, mint a gyermekeket. Mi is valojaban a “mumsz”, hogyan vedekezzunk ellene?

Elsosorban fontos tudni, hogy a mumsz egy mumsz-virus altal okozott fultomirigy gyulladas, avagy annak duzzanata. A betegseg cseppfertozessel, kozvetlen erintkezessel terjed, ha van a csaladban ilyen eset akkor elkerulhetetlen a fertozes tovabb terjedese, igy minden bizonnyal a csalad osszes tagja atesik rajta. A mumsz lappangasi ideje 2-3 het, tunetei kozul megemlitjuk meg a torokfajast, a laz is gyakori tunet es rossz kozerzetunk is lehet. A mumsz egy olyan betegseg, amely spontan 1-2 het alatt lezajlik, de ritka esetben szovodmenyek lephetnek fel. Ebben az esetben a fiatal ivarerett fiuk vannak veszelyben, a betegseg heregyulladast valthat ki, amely akar masodlagos sterilitashoz vezethet.

Hogyan kezeljuk a mumsz betegseget?

A mumsznak specifikus kezelese nincs, antibiotikumos keszitmenyek hasznalata nem ajanlott, a laz csillapitasara , a gyulladas es a fajdalom enyhitesere hideg es melegborogatas valtogatasa lehet jotekony.

A mumsz ellen mar letezik vedooltas, a vedettseget mar csecsemokorban elkezdik, eppen ezert fontos minden gyermeket idoben, a kornak megfeleloen beoltani. A betegseg ideje alatt ha lehet tartozkodjunk agyban, a betegseget ha lehet orvos diagnosztizalja, mert a kezeles pontos meghatarozasa nagyon fontos, fogyasszunk minnel tobb folyadekot es akarmilyen mas sulyos tunet, mint peldaul turhetetlen fejfajas vagy el nem mulo magas laz  eseten azonnal forduljunk orvoshoz. Keruljuk a beteggel valo kontaktust, ha lehet kulon tartozkodjunk tole, hogy ezzel is elkeruljuk a jarvany kialakulasat esetleg tovabbterjedeset.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.