A cukorbetegseg, mint anyagcsere rendellenesseg
A cukorbetegseg osidok ota ismert betegseg, amely az anyagcsere rendellenessege. A cukor olyan mennyisegben halmozodik fel a beteg szervezeteben, hogy egy ido utan a vizeletben is megjelenik, erre utal tudomanyos neve (diabetes mellitus) is. A vizelet cukortartalma egyszeru tesztcsikkal meghatarozhato, a napi gyakorlatban viszont a ver glukoztartalmat merik (vercukorszint), mert ez sokkal alkalmasabb a cukor anyagcsere valtozasainak gyors kovetesere, ami a cukorbetegseg kezeleseben alapveto szerepet jatszik. A glukoz (szolocukor) szervezetunk sejtjeinek legfobb uzemanyaga, amely elengedhetetlen a sejtek normalis mukodesehez.
Az elfogyasztott etel az emesztes soran glukozra bomlik le, amely a belbol felszivodik es bekerul a veraramba, innen az egeszseges emberek eseteben a sejtek felveszik, mely egy reszet a novekedeshez es energiatermeleshez hasznaljak fel, a masik reszet pedig elraktarozzak. A maj nagyobb mennyisegben kepes raktarozni es szukseg eseten visszajuttatni a verbe, a gyomor mogott talalhato hasnyalmirigy termeli az inzulint, amely elosegiti a glukoz sejtekbe valo bejutasat es ezzel biztositja a folyamatos energiaellatast.
Etkezes kozben a normalisan mukodo hasnyalmirigy automatikusan allitja elo a megfelelo mennyisegu inzulint, melynek segitsegevel a glukoz a verarambol a sejtekbe jut. A diabeteszben szenvedo betegek eseteben azonban a hasnyalmirigy egyaltalan nem, vagy csak nagyon keves inzulint termel, a sejtek pedig nem reagalnak megfeleloen az eloallitott inzulinra. Ilyenkor a glukoz felgyulemlik a verben es a szervezetbol a vizelettel kiurul, igy annak ellenere, hogy a ver hatalmas mennyisegu glukozt tartalmaz ,a szervezet elvesziti legfobb energiaforrasat.
A mai tudasunk szerint a cukorbetegseg nagyon jol kontrollalhato, de nem visszafordithato allapot. Megfelelo dietaval , gyogyszeres kezelessel es fegyelmezett eletmoddal a betegek eletminosege hasonlo lehet, mint a nem cukorbeteg embereke, megfelelo kezeles nelkul viszont a cukorbetegsegnek sulyos szovodmenyei lehetnek, amit nem tudunk elkerulni. A szovodmenyek lassan alakulnak ki, egyreszt okuk a tul magas vercukorszint, masreszt kovetkezmenyei a sejtek hianyos energiaellatasanak, harmadreszt pedig a megvaltozott anyagcsere miatt keletkezo karos anyagok pusztitjak a szervezetet.
– I tipusu diabeteszA cukorbetegsegnek harom fajtaja ismert az orvostudomanyban, amelyek a kovetkezok:
- – II tipusu diabetesz
- – terhessegi diabetesz
Az I tipusu diabetesz:
Az I tipusu diabetesz egy autoimmun betegseg, autoimmun betegseg akkor alakul ki, amikor a szervezet fertozesekkel szembeni vedekezo kepessege (az immunrendszer) maga a szervezet ellen fordul. Attol fuggetlenul, hogy mely szerveket erinti, legalabb 50 olyan korkepet ismerunk, melynek hattereben ez a rendellenes mukodes all. A cukorbetegseg eseteben az immunrendszer a hasnyalmirigyben talahato inzulintermelo beta-sejteket tamadja es semmisiti meg, ennek hatasara a hasnyalmirigy egyaltalan nem, vagy csak keves inzulint termel.
Az I tipusu cukorbetegsegben szenvedok naponta tobbszor is inzulint kell szedniuk. Eddig meg nem kaptak pontos valaszt arra, hogy mi okozza azt hogy az immunrendszer megtamadja a beta-sejteket, de feltetelezheto az orokletes es kornyezeti tenyezok egyuttes hozzajarulasa a kialakulasahoz. Az I tipusu cukorbetegseget leggyakrabban fiatal felnotteknel es gyermekeknel diagnosztizaltak, de ettol fuggetlenul barmelyik korban kialakulhat.
II tipusu diabetesz:
A cukorbetegek 90-95%-a II tipusu diabeteszben szenved, amely a cukorbetegseg leggyakrabban elofordulo fajtaja. Kialakulasaban fontos szerepet jatszik a tulsuly, az idos kor, csaladi oroklodes, korabban fennallo terhessegi cukorbetegseg, es mozgasszegeny eletmod. A II diabeteszben szenvedok jelentos resze tulsulyos , diagnosztizalasakor a hasnyalmirigy altalaban elegendo inzulint termel, de a szervezet nem tudja hatekonyan felhasznalni azt ,igy kialakul az inzulin rezisztencia , vagyis a sejtek reszerol nem megfelelo a cukorfelvetel.
A II tipusu diabetesz tunetei : homalyos latas, fogyas, lassan gyogyulo sebek, faradtsag, gyakoribb vizeles, megnovekedett folyadekigeny es ehseg erzet fokozatosan jelentkeznek, de ezzel ellentetben a betegseg tunetmentes is lehet.
Terhessegi diabetesz:
A terhessegi diabetesz a varrandossag utolso idoszakaban alakul ki es altalaban szules utan megszunik, a terhessegi diabeteszben szenvedo noknel nagyobb az eselye a II tipusu cukorbetegseg kialakulasanak a kesobbiekben. A rendszeres mozgas, az idealis testsuly visszanyerese es megtartasa segitheti a II tipusu cukorbetegseg elkeruleset.
Egyre több fiatalt veszélyeztet a cukorbetegség!